kiehtovaa kevätaskartelua

ma 7.4.2025

KEITTIÖN PÖYTÄ ON VALLATTU

Anna ja Miika soittavat tunnollisesti joka aamu ja tarkistavat, että olen hengissä. Tärkeimmät puheenaiheet ovat sää, terveydentila, ulkoilu ja mitä tänään syödään. Kyselen tietysti pikkuväen ja isompienkin kuulumiset. Minulla on nyt alkuviikon rytmi vähän sekaisin, sillä televisio hajosi ja saan uuden vasta keskiviikkona. Näen kyllä ohjelmat tietokoneelta, mutta ei se ole sama asia.

Anna ja Laura toivat hyvään saumaan askartelumateriaalia. Olen selaillut kiiltäviä lehtiä ja repinyt kiinnostavimmat sivut jatkokäsittelyä varten. Kuvakirja on tekeillä, mutta en oikein voi sommitella sivuja ennen kuin kollaasisarja on valmis. Tai voin, sillä en välitä korttien numeroinnista, vaan suunnittelen aukeamat kokonaisuuksina värien ja tunnelman mukaan. Designer-ohjelmalla se onnistuu. Aloitin illalla ja valvoin myöhään pelkästä innostuksesta.

ke 9.4.2025

SADETTA LUVASSA?

Suomeen on iskenyt takatalvi. Luvassa on äkäistä tuulta, sadetta tai jopa lumipyryä. En tykkää. Eilen oli hyvä päivä. Ensin mukava Katri kävi siivoamassa ja lupasi pestä seuraavalla käynnillä parvekkeen lasit. Tykkään.

Sitten oli vuorossa kuntosali ja bonuksena Ilman vierailu minun luonani. Tarjosin kahvit, pientä suolaista ja pientä makeaa. Maailmantalous on niin sekaisin, ettemme yhdellä istumalla saaneet sitä järjestykseen. Lupasin, että menemme viinilasillisille vapun jälkeen Las Palmasiin. Siis Reskalle, ei sentään Espanjaan.

UUSI TELEVISIO TULI TALOON

Päivä on ollut kylmä ja pilvinen. Muutama lumipisarakin putoili. Päivän kohokohta oli, kun sain uuden television rikkoutuneen tilalle. Kuva näkyy ja ääni kuuluu, hyvä niin.

RUOKAPÖYTÄNI TÄNÄ ILTANA – TAIDAN SYÖDÄ HUOMENNA SOHVALLA

Askarteluhuuma on jatkunut. Inspiraatiokorttien pino alenee uhkaavasti. Mitä seuraavaksi, sitä en vielä tiedä.

to 10.4.2025

AAMUN SÄÄKUVA, ILLALLA TIEDOSSA LUNTA

Palasin aamulla punaposkisena lenkiltä. Turhauduin eilen, kun en onnistunut kirjautumaan Samsung-tilille, jota uusi televisioni edellyttää. Tartuin toimeen kympin kahvin jälkeen ja huokasin helpotuksesta, kun onnistuin.

TYÖVOITTO!

Miksi kaikesta on tehty nykyään vaikeaa. Pitää osata antaa vahvoja salasanoja ja muistaa niitä, pitää kirjautua ja rekisteröityä ja ladata ties mitä. Olen täysin tyytyväinen, kun sain Yle Areenan näkymään. Fidel on taas vierihoidossa ja meillä on näkemättä monta jaksoa La Promesaa.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.