sateinen itsenäisyyspäivän viikonloppu

la 6.12.2025

PÄIVÄN SÄÄKUVA

TUIKKUJA PIHAPIIRISSÄ

Koko viikonlopuksi on todellakin luvattu harmaata sateista keliä. Onneksi meillä on kynttilöitä. Vietin aamulla nostalgisen hetken katsellen valtakunnallista lipunnostoa Tähtitorninmäellä. Finlandia soi koskettavasti.

ONNEA ITSENÄISELLE 108-VUOTIAALLE SUOMELLE

Aloitin päivän askareet laittamalla blinitaikinan kuplimaan ja ottamalla muikunmädin sulamaan. Jaana ja Fidel tulevat vasta illalla. Ehdimme syödä sopivasti ennen linnan juhlien katselua.

Sananhaltijan joulukalenterin kuudennessa luukussa pohditaan tänään kotimaatamme kaikki aistit avoinna. Minulle vuodenaikojen vaihtelut ovat olleet ilon aihe. Näin ikäihmisenä olen helpottunut, että talven liukkaiden kelien aika näyttää lyhenevän vuosi vuodelta. Olen aina arvostanut luonnossa liikkumista. Se on ollut kesämökin myötä itsestään selvyys. Vaikka asun nykyään keskellä kaupunkia, ympärillä on historiallinen pihapiiri ja lähellä puisto näyttävine kukkaistutuksineen. Kesäisin pieni parvekkeeni on ahkerassa käytössä.

SAIN KUVAN VANTTILAN KOULUN JUHLISTA

Kuvassa on Visan luokan esitys, mutta hän ei ole lavalla, koska ei halunnut esittää puuta, pensasta eikä poron etu- tai takapuolta.

SAIN KUVATERVEHDYKSEN POHJANMAALTA

Jussin nuorin veli Esko asuu vaimonsa Arjan kanssa perheen kotitalossa Höykkylässä. Ei näy lunta silläkään korkeudella.

JAANA PÄIVITTI UPEAN SINIVALKOISEN KUVAN

TÄSSÄ TARKEMPAA TIETOA

JUHLAKATTAUS KAUKLAHDESSA

JUHLAKATTAUS HÄMEENLINNASSA – HUOM. UUSI SÄVY HIUKSISSA

KYNTTILÄT ON SYTYTETTY

FIDULLA OLI JUHLA-ASU

su 7.12.2025

AAMULENKILLÄ ENNEN PÄIVÄN VALKENEMISTA

Minulla oli touhukas aamu. Nukuin tavallista pidempään. Eiliset linnan juhlat valvottivat. Fidel oli tulossa jo yhdeksältä vierihoitoon, sillä siskolla oli tiedossa Pokkisten sukujuhlat Tuusulassa. Halusin käydä ulkona ennen koiran tuloa, joten kiirettä piti.

”Tuli ohjelmanmuutos”, sisko soitti, kun palasin punaposkisena. ”Fidu lähtee naapureiden kanssa Tampereelle.” Perheellä on Martti-koira, joka on Fidelin kaveri. Niinpä olen nyt vapaalla. Kahvi on tippumassa ja rauhallinen päivä tiedossa. Odottelen illalla harvinaisia vieraita. Muistin, että minulla on vaniljapullia pakastimessa edellisten viereiden jäljiltä. Hyvä niin, leipomaan en aio ryhtyä.

VIERAAT VIIHTYIVÄT KAHVIKUPILLISTEN ÄÄRESSÄ

Terttu ja Immo viettivät iltahetken Jaanan ja minun seurassani. Oli mukava vaihtaa kuulumisia pitkästä aikaa.

IMMO KUVASSA KESKELLÄ (!)

Katselimme ihastuttavia kuvia Hanna Haaslahden näyttelystä, jota he olivat käyneet katsomassa Tampereen taidemuseossa.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.