
PÄIVITIN VUOSI SITTEN MAALAAMANI KEVÄTPÄIVÄNSÄTEET
Maalis- huhtikuun näyttelysuma on voiton puolella. Vain Hämeen nuorten biennaali jatkuu Galleria Arxissa, mutta minun näyttelysihteeripestini ei onneksi enää työllistä. Nyt on aika valmistautua seuraavaan haasteeseen. Meitä piti olla 12 taiteilijasiskoa jakamassa Tampereella Galleria Kapriisin näyttelytilat elokuun puolessa välissä 2015. Porukka hupeni yhdeksään. Se tarkoittaa, että hintaa tulee lisää, mutta niin tulee näyttelytilaakin. Otsikko on sovittu – se on ”Luontoni”. Mitä se itse kullekin tarkoittaa, sitä kannattaa pohtia. Mari-ystäväni kirjoittaa aikanaan – jo toukokuussa – lehdistötiedotteen.
Minä pohdin teemaa omalta kohdaltani tähän tapaan. Vuodenaikojen vaihelu tuo elämään jännitettä. Aina on jotain odotettavaa. Minä olen kesän lapsi, heinäkuussa syntynyt. Siksipä auringon hehku, vilvoittava kesäsade, tuulen ja laineiden laulu sekä heijastukset tyyneen vedenpintaan riemastuttavat. Luonnon ilme vaihtuu silmissä. Hetki pitää vangita lähes vaistonvaraisesti. Maalauksissani värien harmonia, valojen ja varjojen leikki, väripintojen kontrasti ja vaihteleva rytmi muodostavat kuvan, jonka haluan esittää kankaalla. Pyrin pelkistämään aiheen lähes abstraktiksi. Jätän siihen kuitenkin esittäviä elementtejä, jotka katsoja voi tulkita omista lähtökohdistaan. Mielestäni hyvän maalauksen tunnusmerkki on, että siitä löytää uusia ulottuvuuksia jokaisella katselukerralla.

TYYLITELTYJÄ KUKKIA
Kun katselin työhuoneella valmiita ja puolivalmiita maalauksia, lähes kaikissa oli nähtävissä luntoteema. Vaikka se kuulostaa kliseeltä, rakastan edelleenkin kukkamaalauksia.

VÄRIEN HEHKUA
Yritän tehdä niistä oman näköisiä pelkistämällä värejä ja muotoja. Koska galleria on pieni, ajattelin viedä sinne vain viisi, kuusi maalausta. Tosin galleristin toive on, että jokainen tuo ylimääräisiä, jotta on valinnan varaa ja saamme tyylikkään näyttelykokonaisuuden. En ajatellut ottaa paineita, vaan näen tämän taas kerran mahdollisuutena. Mihin – se jää nähtäväksi. Nimittäin tämän näyttelyn jälkeen tulevaisuus on avoin. Tiedossa ei ole mitään sitoumuksia ja se on hyvä.