
JOULUKORTTIASKARTELUA
ma 14.12.2015
Syksyn viimeisen kokoontumiskerran aiheena oli askartelu. Kun suunnittelimme edellisellä kerralla tulevan vuoden ohjelmaa, ehdotin tutustumista grafiikanpajallemme ja galleriaan. Kerroin myös, että meillä on siellä parina lauantaina joulukorttitempaus. Marttasiskot kysyivät, voisivatko he tulla jo tänään tekemään pajallemme joulukortteja. Mikä hauska idea. Lupauduin oitis opastajaksi ja sain houkuteltua myös graafikkosiskoja mukaan. Lupasin myös tarjota glögiä ja piparkakkuja.

PIPARKAKKUJEN LEIPOMINEN ON OTSON JA VISAN LEMPIPUUHAA
Espoossa käydessämme leivoin neljävuotiaan Otson ja kaksivuotiaan Visan kanssa kolme pellillistä tuoksuvia joulupipareita. Niistä riitti osa askarteluiltaankin.

TARJOLLA KUUMAA GLÖGIÄ JA MAKEITA PIPAREITA
Meillä oli jouluinen tunnelma, kun 20 Tuomelan marttaa saapui punaposkisina pajalle. Kuuma glögi maistui ja pikkupoikien piparit saivat kiitosta.

PAULA OPASTI VÄRIEN SEKOITUKSESSA
Esittelin gallerian ja ilman sen kummempia muodollisuuksia kaikki ryhtyivät tositoimiin. Joulukortteja syntyi rivakkaan tahtiin.

TERHI VEDOSTI HAUSKAN SARJAN JOULUHIIRIÄ
Graafikkosiskot kiittelivät, että mukavaa, kun martat ovat ennakkoluulottomia ja tarmokkaita. Tervetuloa siis toistekin grafiikanpaja Paperihuoneelle!