
LAUANTAIMARKKINAKATU
la 3.12.2016
Ghiang Maissa markkinoita riittää. Meillä oli tuoreessa muistissa viimevuotiset kierrokset niin lauantai- kuin sunnuntaimarkkinoilla. Väkeä oli tungokseen asti.

MARKKINAHUMU ALKOI CHIANGMAI GATELTA
Nyt suunnistimme Chiangmai gatelle ja sieltä Wualai-kadulle jo valoisan aikana.

JUSSIN PUNAINEN LAKKI EROTTUI TUNGOKSESSA

TEMPPELIKELLOJA
Otin innolla tunnelmakuvia. Palailimme tunnin kierroksen jälkeen kadun alkupäähän, jossa olimme sopineet tapaavamme Mantun ja Anteron.

RUOKATORILLA
Kiersimme vilkastuneen markkina-alueen uudelleen. Päädyimme ruokatorille kuuden aikaan. Silloin kajahti kuninkaan laulu ja kansa pysähtyi kuuntelemaan sitä hartaasti.

SUSHEJA LÖYTYI KAIKISSA VÄREISSÄ

RUOKATORILLAKIN OLI RUUHKAA
Valitsimme ruokakojuista herkullisen tuoreita ja edullisia susheja sekä muita pikkuherkkuja.

KULLANKIMALTELEVAA TORITAIDETTA
Palatessamme markkinakatu oli niin ruuhkainen, että oli vaikea pujotella alkupäähän. Seuralaisillamme oli edessä pakkaus, sillä he lähtevät huomenna viikoksi Myanmariin.

KANAVA ILTAVALOISSA
Meilläkin oli edessä pakkaus, sillä vaihdamme huomenna hotellia vanhan kaupungin sisäpuolelle.
su 4.12.2016
Tänään on taiteilijasisko Marin syntymäpäivä. Lähetin tervehdysen heti aamupostissa.

HAPPY CATIT ONNENLÄHETTILÄINÄ
Suoriuduimme pakkauspuuhista vilkkaasti. Punainen songtao muuttui oitis taksiksi, kun kerroimme osoitteen. Se oli hyvä, sillä matkalaukkujen ja reppujen lisäksi meillä oli erikokoisia pussukoita. Miten saamme kaiken tungettua aikanaan laukkuihin, sepä mielenkiintoista.
Uusi hotellimme Top North Guest House sijaitsee vanhankaupungin kaakkoskulmalla. On mukava asua kanavan sisäpuolella, sillä katujen ylitys vaatii urheiluhenkeä. Ylikulkusiltoja löytyy, mutta harvakseltaan.

ALTAAMME ON SUORASTAAN YLELLINEN
Allasalue yllätti positiivisesti. Tilavan huoneemme edessä on iso oleskelutila sohvaryhmineen. Sieltä on näköala suoraan altaalle. Kyllä meidän kelpaa nyt paistatella päivää.
Tänään lekottelu jäi lyhyeksi, sillä halusimme ehtiä sunnuntaimarkkinoille ajoissa. Nyt kohteemme oli aivan lähellä. Ratchadamnoen markkinakatu alkaa itäiseltä Tha Phae portilta.

TORIKOJUT ON PYSTYTETTY
Ruuhka oli samanmoinen kuin eilen Wualailla. Ruokakojut oli pystytetty temppeleiden pihoille.

TEMPPELI-ILLALLISELLA
Herkuttelimme nyt viimeisen päälle. Aloitimme susheista, jotka olivat vähintään yhtä hyviä kuin eilenkin.

VIIRIÄISENMUNIA

SIENIKÄÄRYLEITÄ
Pieniä viiriäisenmunia oli ihan pakko maistaa. Samoin taikinanyytteihin käärittyjä sieniä vahvan chili-lime-korianterikastikkeen kera. Jussi maisteli kanakebabia ja moitti, ettei se ollut tarpeeksi tulinen pyynnöstä huolimatta.

KOOKOSJÄÄTELÖÄ MANGON KERA
Jälkiruuaksi kokeilimme kookosjäätelöä tuoreen mangon kera. Se oli nam. Tuore passionhedelmämehu toi mukavasti hapokkuutta makean jälkeen.

NUORI TANSSIJATAR

KAUPUNGIN VALOJA
Maukkaalta kuulostaa 🙂 Ei voi lukea kovin montaa postausta peräkkäin kun tulee nälkä. Terkut lumisesta Laviasta!
TykkääTykkää
Niinpä, täällä on joka päivä ilo tehdä valintoja mitä syödään ja missä syödään!
TykkääTykkää