
Taidan olla ihan hullu, kun tässä jouluvalmistelujen keskellä rupesin laittamaan munakoisopataa. Lidlissä käydessäni en voinut vastustaa pinkinvärisiä koisoja. Ostin kaveriksi pieniä paprikoita.

Leikkasin munakoisot viipaleiksi ja haudutin oliiviöljyssä. Tiesin, että ne imevät kaiken öljyn itseensä. Niin kävi nytkin. Pilkoin paprikat, salotti- ja valkosiput sekä palan inkivääriä. Kuullotin ne oliiviöljyssä ja lisäsin purkillisen tomaattimurskaa. Maustoin puristetulla limemehulla, sitruunapippurilla, kevätsipulirenkailla, soijakastikkeella ja tuoreella timjamilla.

Kaadoin ainekset uunivuokaan ja raastoin vahvaa juustoa pinnalle. Paistoin 225 asteessa vajaa puoli tuntia. Keittiöön tulvi herkullinen tuoksu. Tarjosin riisin kera. Tämä oli oiva aloitus joululle.