to 8.7.2021

Tiedossa on juhlaviikonloppu. Odottelemme ensimmäisiä vieraita jo tänään. Miikan perhe on lomalla. Annan joukkue tulee perjantaina. Olen jo konkari ruokatilausten tekemisessä. Anna on parempi. Tytär klikkailee sujuvasti lapsille herkkuja.

Ensimmäiset juhlavieraat saapuivat illan edellä. Tertulla ja Immolla oli ihania mökkituliaisia: vastapyydettyjä ja savustettuja ahvenia, mansikoita, herneitä ja herkullinen suklaa-appelsiinikakku. Isäntäväki kiittää:)
Kello oli melkein kymmenen illalla, kun Miikan perhe ehti mökille. Tarjosin yöpalaa ja patistin heidät nukkumaan.
su 11.7.2021
Kesäjuhlat ovat ihania ja uuvuttavia. Anna ja Laura touhusivat kuumassa keittiössä. Syntyi perinteinen mansikkakakku ja pavlova sekä runsaasti susheja.

Kilistimme onnittelumaljat – myös lapset – kuohuviinilaseilla. Vain kaksi meni rikki.

Sushit olivat ylellisen herkullisia kakuista puhumattakaan.



Saimme Annan kanssa täsmälahjoja. Visa kunnostatui askartelemalla jänniä juttuja ja Otso teki kortin.

Pojat ehtivät myös marjaan. Metsämansikat ja mustikat ovat kypsiä, vaikka aika pieniä.

Sauna lämpeni ja kaikki (paitsi Jussi) kävivät uimassa. Vesi oli mukavan lämmintä eikä levää näkynyt.

Iltaherkku oli lapsille uusi ja ihmeellinen. Samu oli toivonut saavansa maistaa simpukoita. Keittelin niitä kattilallisen ja hämmästyin, että lapsille maistui. Kehuivat, että parempia kuin pizzan päällä.
ke 14.7.2021
Sunnuntaina oli vaihtopäivä. Annalla on vielä viikko töitä ennen kesälomaa ja Miikan perhe jatkoi matkaa toiseen mummolaan. Arja ja Esko kaartoivat pihaan, ennen kuin nuoriso lähti.

Vietimme rauhallisen alkuviikon heidän seurassaan. Lenkkeilimme ja laitoimme herkkuruokia.


Saunoimme, uimme ja nautimme leppoisista illoista.

Tiistaina ajoimme ylellisesti Kela-taxilla Tampereen keskussairaalaan tapaamaan neurokirurgia. Jussilla on nyt luvassa leikkaus, mutta ruuhkien ja lomien vuoksi siihen voi mennä jopa puoli vuotta. Tärkeintä kuintenkin on, että on toivoa paremmasta.