la 5.3.2022

Samu ja Miska olivat eilen täpinässä, kun menimme Kissakoti Kattilaan hakemaan uusinta perheenjäsentä. Anna oli ostanut mustan kankaisen kantokopan ja Mustista ja Mirristä löytyi perustarvikkeita: märkää ja kuivaa kissanruokaa, ruoka- ja vesikupit, kissanhiekkaa ja sille muoviallas sekä leluja.
Kissakodissa poika oli saanut nimekseen Alfred, mutta Miska keksi Pipa-nimen. Musta-harmaaraidallinen Pipa on arviolta kaksi-kolmevuotias tallikissa. Se on seurallinen, antaa silittää ja ottaa syliin.

Sain illalla kuvia, kun Pipa oli päässyt onnellisesti perille Helsinkiin. Veikkaan, että kuvia tulee vielä paljon lisää.

Anna soitti, että yö oli sujunut rauhallisesti. Samu oli halunnut varjella varpaita ja makuuhuoneen ovi oli pidetty kiinni. Aamulla leikit olivat jatkuneet.