
JUSSIN RAPUSAALIS OLI PARAS MIESMUISTIIN
pe 26.9.2014
Vietimme perinteiset rapujuhlat syyskuun lopussa mökillä. Sää suosi – viikonloppu oli tuulinen ja poutaisa. Nautimme ravut sisätiloissa, sillä ilmanala oli syksyisen viileä.

RAPUILLALLISELLA LEENA, TERTTU, IMMO, LII, KAIZU JA KUVANOTTAJA JUSSI
Tarjosin rapujen lisukkeina paahtoleipää, tilliä, oliiviöljydippiä ja avocadoista valmistamaani guacamolea. Ilta huipentui takkatulen äärelle. Jussi viritti kitaran ja lauloimme haikeita lauluja mökkikauden päätöstunnelmissa.

GUACAMOLEA
la 27.9.2014
Lauantaiaamuna katoin mökkikeittiöön runsaan brunssin. Kaizu tarjoili kaikille kylmää cavaa.

BRUNSSI
Kun selvisimme aamiaisesta, teimme reippaan metsäretken. Terttu taiteili minulle syyskimpun ruskaväreissä.

YÖN SATEEN JÄLKEEN LENKKIPOLULLA JOUTUI KAHLAAMAAN

TERTTU SITOI KAUNIIN SYYSKIMPUN
Jussi laittoi jo eilen marinoitumaan lohta kolmenväristen pippureiden kera. Tarjosimme kalalautaset alkuruuaksi.

KALALAUTASET ON KATETTU
Pihvinsyöjät saivat lounaalla medium-sisäfilepihvit. Tarjosin niiden kera kuoriperunoita ja metsäsienikastiketta. Herkkuaterian päätteeksi joimme kahvit ja nautimme Tertun leipomasta omenapiirakasta. Kyllä kelpo syysjuhlat ovat mukavia.

PUNAINEN AURINGONLASKU
Vieraiden lähdettyä heittäyimme vapaalle. Jussi lämmitti saunan ja ehdimme löylyihin juuri parahiksi auringonlaskun aikaan.