
UUDET ÖLJYVÄRIMAALAUKSET ODOTTELEVAT JATKOKÄSITTELYÄ
ti 29.12.2015
Uusi työhuoneeni Galleria Paperihuoneen yhteydessä alkaa olla valmis. Olen kalustanut alakertaan viihtyisän sopen. Kaiken joulutohinan jälkeen pääsin tänään tositoimiin. Valmistelin kaksi viime kesänä tekemääni puoliöljypohjaa maalauskuntoon. Hahmottelin hiilellä aiheet ja levitin ohuen värikerroksen. Pidän kuullottamisesta sekä akvarelli- että öljyväritöissä. Se tarkoittaa, että pitää edetä hitaasti ja antaa edellisen maalikerroksen kuivua ennen kuin jatkaa. Silloin saa aikaiseksi läpikuultavia kerroksia ja optisia värisävyjä. Tästä on hyvä jatkaa.
su 3.1.2016
Melkein viikko vierähti, ennen kuin ehdin jatkamaan. Vietin lumisena sunnuntaipäivänä useita tunteja maalausten parissa.

TOINEN MAALAUSKERROS
Totesin, että se oli pitkästä aikaa tosi hauskaa. Tätä iloa aion jatkaa pitkin kevättä. Työhuoneeni on grafiikanpajan alakerrassa. Jos olen päivystämässä, saan ravata rappuja edes takaisin. Se jos mikä pitää minut virkeänä.
ma 4.1.2016
Maalausilo jatkui, edistyin jo kolmanteen kuullotuskerrokseen. Tiedossa on taukoa, sillä Anna ja pikkupojat ovat tulossa loppiaisvieraiksi.

KOLMAS MAALAUSKERROS
to 7.1.2016
Uhmasin -25 asteen paukkupakkasta ja kiiruhdin reippaasti työhuoneelle. Venttiili oli jäänyt auki. Maalaustila oli tosi raikas ja tosi kylmä.

PIENTÄ EDISTYSTÄ PAKKASSÄÄSSÄ
Viihdyin siellä vain tunnin verran, jotta sain taas yhden kuullotuskerroksen aikaiseksi. Tulisipa kevät ja lämpimät kelit.
su 17.1.2016
Vietimme tänään Galleria Paperihuoneella puheenjohjamme Petran 50-vuotispäivää runsaan ystäväjoukon kera. Minä ja Kukka hoitelimme tarjoilua. Ennätin jäädä vieraiden lähdettyä hetkeksi maalaamaan.

KUULLOTUKSET LOPPUSUORALLA
En ole enää pysynyt laskuissa, monesko kuullostuskerta on menossa. Kun näytin Jussille kuvaa, hänen mielestään tässä on menninkäisiä.
la 30.1.2016
Maalaukset ovat lähes valmiit. Tein jo toisen kerran valkokohotuksen.

ÖLJYVÄRITYÖT OVAT LOPPUSUORALLA
Se tarkoittaa, että joitain kohtia on hyvä korostaa. Kun valkoinen väri kuivuu, sen päälle voi kuullottaa taas uusia kerroksia. Öljyvärimaalauksissa on vaikea tietää, koska pitää lopettaa. Viisaat sanovat, että silloin, kun ei ole mitään muutettavaa. Vaan mistä sen tietää?