jouluviikko

su 22.12.2019

Tänään on vuoden pimein päivä. Kun katsoo ulos ikkunasta, näkymä on aika lohduton. Pilvistä, märkää ja loskaista. Meidän joukkue uhmaa pimeyttä ja suuntaa mökille hakemaan joulukuusta. Minä vietän tänään ja huomenna muutaman tunnin Citymarketin lahjapakkaamossa marttasiskojen hyvässä seurassa. Siitä on tullut jo hauska perinne.

Aloitimme jouluvalmistelut eilen Samun, Miskan ja Annan kanssa. Joulutortut saivat tänä vuonna uuden ilmeen. Saa nähdä, millaisia pipareista tulee.

ma 23.12.2019

Lahjapakkaamossa oli mukava tunnelma. Asiakkaita kävi sopivasti, ei ruuhkaksi asti. Päivitimme marttasiskojen kanssa kuulumiset.

RIITTA, AIJA JA ILONA TUOMELAN MARTOISTA PAKKASIVAT JO RUTIINILLA YKSISARVISTA

Kun minä uurastin pakkaushommissa, Jussi, Anna ja pojat kävivät hakemassa mökiltä joulukuusen.

SAMU JOULUKUUSIMETSÄSSÄ
SUVELAN LUMIUKKO

Hämmästelin, mistä he löysivät tarpeeksi lunta lumiukon tekoon.

HÄMEENLINNA KIRKOSSA SOIVAT KAUNEIMMAT JOULULAULUT

Tapasimme torilla ja kävimme kuuntelmassa hetken kauniimpia joululauluja kirkossa.

JÄÄSHOW OLI NÄYTTÄVÄ

Torille on rakennettu hulppea tekojäärata. Jään ja tulen tapahtumat huipentuivat upeaan jääshowhun. Ei haitannut, vaikka keli oli sateentihkuinen ja märkä.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.