
su 22.12.2019
Tänään on vuoden pimein päivä. Kun katsoo ulos ikkunasta, näkymä on aika lohduton. Pilvistä, märkää ja loskaista. Meidän joukkue uhmaa pimeyttä ja suuntaa mökille hakemaan joulukuusta. Minä vietän tänään ja huomenna muutaman tunnin Citymarketin lahjapakkaamossa marttasiskojen hyvässä seurassa. Siitä on tullut jo hauska perinne.

Aloitimme jouluvalmistelut eilen Samun, Miskan ja Annan kanssa. Joulutortut saivat tänä vuonna uuden ilmeen. Saa nähdä, millaisia pipareista tulee.
ma 23.12.2019
Lahjapakkaamossa oli mukava tunnelma. Asiakkaita kävi sopivasti, ei ruuhkaksi asti. Päivitimme marttasiskojen kanssa kuulumiset.

Kun minä uurastin pakkaushommissa, Jussi, Anna ja pojat kävivät hakemassa mökiltä joulukuusen.


Hämmästelin, mistä he löysivät tarpeeksi lunta lumiukon tekoon.

Tapasimme torilla ja kävimme kuuntelmassa hetken kauniimpia joululauluja kirkossa.

Torille on rakennettu hulppea tekojäärata. Jään ja tulen tapahtumat huipentuivat upeaan jääshowhun. Ei haitannut, vaikka keli oli sateentihkuinen ja märkä.