su 8.3.2020

Kirjoitimme pari viikkoa sitten Kynäilijöiden ryhmässä valonpilkahduksista. Huomasimme itse kukin, että parhaat ilonaiheet ovat yksinkertaisia. Meille ne ovat tällä hetkellä herkullinen thairuoka (olen päässyt jo hehkuttamaan sillä), auringonpaiste ja kiireetön loma. Maalasin naistenpäivän kunniaksi ja omaksi ilokseni sarjan neitokaisia. Sama aihe on seurannut jo vuosia tekniikasta riippumatta.

Sain mukavan yllätyksen: ”Hei, Taideteoksesi Pisaroita on myyty Taikossa. Onnittelumme!”
Taideverkkokauppa Taiko on ollut minulle jo monesti ilon aihe. Kun joku vieras ostaa työn, se antaa uskoa jatkaa taiteen parissa. Nyt tosin myyty työ on Hämeenlinnassa ja minä täällä Thaimaassa. Hmmm.
Elämämme täällä Chiang Maissa sujuu edelleen leppoisasti. Olemme nauttineet lomasta. Jussi sai eilen perusteellisen jalkahieronnan. Hänen piti tulla vain pitämään minulle seuraa, kun kävin käsi- ja jalkahoidossa. Thaitytöt puhuivat hänet hetkessä ympäri. Kyllä meidän nyt kelpaa reippailla.

Katoin meille näin naistenpäivän kunniaksi tavallista runsaamman aamiaisen. Olemme olleet omatoimisia aamukahvin suhteen. Lounasaikaan nuudelikeitot maistuvat ja illalla on mukava käydä syömässä pitkän kaavan mukaan.

Tänään oli taas hierontapäivä. Kävelimme Tha Pae portille ja siitä kanavan toiselle laidalle.

Tuttu Wat Mahawan löytyi ja sieltä temppelihierontapiste. Saimme väljät puuvillapaidat ennen kuin kiipesimme kakkoskerrokseen. Lattialla oli rivi patjoja, tuulettimet surisivat katossa ja salissa kaikui hauska puupalikoiden kilinä. Kultainen buddha katsoi hyväksyvä hymy huulillaan ahkeria hierojia ja puoliunessa lepääviä asiakkaita. Unesta ei kylläkään voinut puhua, sillä minun hierojani onnistui löytämään jokaikisen kipupisteen. Tunnin käsittelyn jälkeen olo oli ihanan rento.

Kadun vastakkaisella puolella oli toinen tuttu paikka. Ratana’s Kitchen tarjosi mm. pohjois-Thaimaalaista ruokaa. Jussi kokeili pihviä, minä tofua ja vihteitä vihanneksia sekä tummaa riisiä. Tilasimme näin naistenpäivän kunniaksi vielä jälkiruuatkin. Jussille pannukakku ja minulle passionhedelmä-jäätelöshake. Sen jälkeen päiväunet kelpasivat.
ti 10.3.2020
Toinen lomaviikko on jo hyvässä vauhdissa. Olen pikkuhiljaa uskaltanut ottaa altaalla aurinkoa. Ensimmäisen viikon pysyttelin tiiviisti varjon alla. Päivärytmimme on vakiintunut. Minä levitän aamiaisen jälkeen maalaustarvikkeet katoksen alle. Jussi lepäilee.

Lähdemme yleensä päivän kuumimpaan aikaan pienelle kävelylle. Ilmastoituja virkistyspaikkoja löytyy joka korttelista. Kevyen lounaan jälkeen palaamme hotellille ja vietämme siestaa lueskellen ja uiden. Kun aurinko laskee iltaseitsemältä lähdemme taas liikenteeseen. On aika tehdä päätös, mitä ja missä syömme illallista. Eilen päädyimme tuttuun lähiravintolaan, jossa nautimme vihreää currya ja rapuja. Tähän rupeaa tottumaan.

Palasimme tänään päivälenkiltä tuk-tukilla. Mutta ei millä tahansa, vaan sähkökäyttöisellä. Se oli uusi elämys. Kehitys kehittyy täälläkin.

Illalla maistoimme ensimmäistä kertaa kalaa. Se on hukutettu runsaaseen chili-soijakastikkeeseen, mutta maistui erinomaiselle.
ke 11.3.2020
Meillä on tänään viimeinen päivä Top North GH:ssa. Ajattelin hyödyntää sen maalaamalla, sillä jatkossa ei ole tietoa, löytyykö yhtä hyvää työskentelypöytää. Niin ja uima-allas on myös erinomainen.

Seuraava hotellimme sijaitsee vanhankaupungin vastakkaisella laidalla ja on huomattavasti kalliimpi kuin tämä. Jännittää jo etukäteen, onko se myös viihtyisä.

Päiväkävelymme kohokohta oli poiketa syömään tuoreet kesäkääryleet.