vappumenu kahdelle

VASTAPAISTETTU LETTU, VANILJARAHKAA JA KIRSIKKAHILLOA, NAM

Vietimme keväällä 2020 erilaisen vapun. Mitä kokata vain kahdelle hengelle? Minä ehdotin vappupäivän brunssia. Silliä, perunoita ja kananmunia. Kysyin Jussilta toiveita. Hänen silmänsä kirkastuivat. Lettuja!

LOHISELJANKAA KAHDELLE

Keitin vappuaattona maukkaan kalaseljankan. Olin valmistanut jo edellisenä päivänä liemen lohenperskeistä. Lisäsin siihen tilkan valkoviiniä (ja toisen tilkan sai kokki:). Sitten joukkoon perunakuutioita ja sipulisilppua, pala porkkanaa ja palsternakkaa, puolikas fenkoli, runsaasti valkosipulia ja tuoretta inkivääriä, purkki paseerattua tomaattia, rosmariinia ja tilliä.

Lopuksi vielä kuutioidut lohipalat, juhlan kunniaksi myös muutama katkarapu, maustekurkku ja aromisuolaa sekä soijakastiketta. Tarjoilin keiton smetanan kera. Maku oli gourmettasoa. Suosittelen.

VAPPUPÄIVÄN BRUNSSI: UUDEN SADON PERUNOITA, SIPULISILLIÄ, KOVAKSI KEITETTYJÄ KANANMUNIA JA KERMAVIILIÄ SINAPIN KERA

Ajelimme vappupäivänä mökille. Taivas oli pilvessä ja siellä oli kylmä. Katoin brunssin sisälle. Odotan jo hartaasti keväisiä aurinkopäiviä. Katan ulkopöydälle heti kun tarkenemme.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.