to 8.4.2021

Nyt, kun hallitus suunnittelee koronarajoitusten lievennystä, tuntuu että elämä voittaa. En ole uskaltanut katsoa ensimmäistäkään matkailumainosta, vaikka niitä tulvii sähköpostiin.

Kunnostauduimme eilen siivoamalla Galleria Paperihuoneen kellarivarastoa. Päivystäjämme Petri on rakentanut ansiokkaasti hyllyjä. Ainoa ongelma on, että niiden pitäisi mahtua täpötäyteen tilaan. Nyt on toivoa.
ti 13.4.2021
Luvassa on ennätyslämmin viikko. Kävin aamulenkillä. Viereisessä Ystävyydenpuistossa oli riemastuttavia taideteoksia.

Tunnistin taiteilijaystävä Elina Vänttisen ja MInttu Saarisen kädenjäljet. Osallistuin vuosi sitten puiston pop up -näyttelyyn. Hyvä kun perinne jatkuu.
Ilonaihetta löytyi lisääkin, kun eilen käynnistyi Hämeen kesäyliopiston kirjoittajakoulun luovan kirjoittamisen paja. Etänä tietenkin. Zoom on ehtinyt tulla hyvinkin tutuksi. Tapaamme kevään aikana kuusi kertaa maanantaisin. Parasta kurssissa on, että saamme lähettää viiden liuskan mittaisia tekstejä opettajan ja muiden arvioitaviksi. Merete Mazzarellan sanoin: ”Elämä ja kirjoittaminen kuuluvat yhteen.”
to 15.4.2021
Kurssitovereiden kirjoituksia on tullut pikku hiljaa sähköpostiin. Olen kovassa seurassa. Tarinat ovat kiehtovia. Onneksi tässä iässä ei tarvitse päteä. Kirjoittelen omaksi iloksi ja olen kiitollinen palautteesta.

Kun Jussi ei ole jaksanut lähteä kuntosalille, ohjaajamme fysioterapeutti Rauna tuli kotikäynnille. Hän laittoi Jussin tiukille. Laati kunto-ohjelman, johon kuuluu jokapäiväinen ulkoilu, porrastreenit, pyöräilyä kotiin hankitulla laitteella, painonsiirtoa jalalta toiselle sekä kolme kertaa kymmenen sarja tuolilta ylös nousua. Minä omaishoitajana tietenkin valvon. Rauna jätti taulukon, johon ruksataan päivittäiset suoritukset. Hän lupasi tarkistaa sen neljän viikon kuluttua.
Minä olen käynyt Tasapainoklinikalla yksityistunneilla. Tänään Laurent testasi tasapainoani kipurajoille asti. Seisoin puolikaaren muotoisen pallon päällä ja kuljetin painavaa pikkupalloa puolelta toiselle. Eikä siinä kaikki, hän käänsi pallon ja minun piti tasapainoilla kiikkerällä alustalla. Pelotti, mutta pärjäsin. Jatkan taas ensi viikolla harjoituksia.