to 9.6.2022

Kiinteistövälittäjä Riitta Koskinen julkisti tänään myyntikuvat. Valokuvaaja Pekka on tehnyt loistavaa työtä.
Muuttaminen on ollut todella raskasta ja todella kiehtovaa. Olen nyt yksin ja oman vuokrakodin lumoissa. Kaksio Suomen kasarmin historiallisessa ympäristössä on kodikas. Muuttolaatikoita on edelleen purkamatta, mutta jokainen tyhjä pahvilaatikko on ilo. Taittelen ne ja vien välittömästi keräyspisteeseen.
Päivitin osan myyntikuvista, sillä linkki toimii vain myynnin ajan.



Palokunnankadun kolmio on lähes tyhjä ja loppusiivottu. Stailasin asunnon jäljelle jääneillä huonekaluilla, matoilla, verhoilla ja tauluilla. Riehuin tarmokkaana imurin, luutun ja kosteiden siivousliinojen kanssa hikisen kuumana kevätpäivänä. Sen jälkeen istahdin ravintola Seiskan terassille todellakin hyvin ansaitulle oluelle.


Toivon, että joku innokas ostaja osaa arvostaa avaruutta, lukuisia kauniita kaappeja ja loistavaa sijaintia keskellä kaupunkia.

Järvikin näkyy, jos tarkkaan kurkistaa talojen välistä. Kunto on erinomainen ja pinnat silmiä hivelevän vaaleat.

Asunnossa oli tehty täydellinen remontti, kun muutimme sinne kuusi vuotta sitten. Saunassa tuoksui tuore puu. Takana on parveke- ja piharemontti. Kesällä on edessä hissien laajennus, joka on hyvä juttu, sillä nykyiset hissit ovat kovasti pieniä eikä niissä ole tukikaiteita.