
RAHKALETTUJA SUORAAN PANNULTA
Paistan lähes aina lettuja, kun pikkupojat ovat meillä kylässä. Mutta kyllä letut maistuvat isoillekin pojille. Hemmottelin Jussia naistenpäivän merkeissä. Kokeilin jotain uutta. Olen ihastunut laajoilla venäjänmatkoillani rahkaherkkuihin. Lettuja on ollut tarjolla aamiaispöydissä.

AINEKSET RAHKALETTUIHIN OVAT YKSINKERTAISET
Näin ne tein. Valutin purkillisen maitorahkaa ja turkkilaista jogurttia kahvinsuodattimessa puolisen tuntia. Rikoin kulhoon kolme kananmunaa, sekoitin ne ja lisäsin rahka-jogurttiseoksen, ruokalusikallisen sokeria, ripauksen vaniljasokeria ja toisen ripauksen suolaa. Lopuksi lisäsin desilitran vehnäjauhoja ja sekoitin tasaiseksi.
Taikina sai vetäytyä puolisen tuntia. Paistoin letut keskilämmöllä voissa kullanruskeiksi. Tarjosin sokerin ja hillon kera. Nam. Suosittelen.