
Nyt kun olen yksin, syön mitä sattuu. Voileipiä ja valmisannoksia, joihin laitan tuoreita lisukkeita. Sain taas kerran terveysherätyksen. Siivosin jääkaapin ja hankin vain täsmätuotteita, jotka alentavat kolesterolia.

Päätin hemmotella itseäni kokkaamalla jotain oikein hyvää. Ostin kaksi tuoretta kuhafilettä ja nipun vihreää parsaa. Tein niiden seuraksi kermaisen ja sitruunaisen juustokastikkeen. Olin kovasti tyytyväinen makuun.

Kävin Inkiväärikaupassa ja ostin luomuaprikooseja, pähkinöitä ja siemeniä. Ne maistuvat luonnonjogurtin seurana.

Yritän syödä päivittäin maustamatonta jogurttia, hapankaalia ja salaattia. Jääkaapista löytyy tofua ja misotahnaa, josta saa kätevästi lämmittävän keiton. Lusikallinen tahnaa mukiin ja kiehautettua vettä päälle. Täytyy myöntää, että iltaisin tulee edelleen turvauduttua voileipiin. Suosin nykyään kauraa, mutta välillä tekee mieli kunnon ruisleipää.