bataattikokeiluja

VÄRIKKÄITÄ KASVIKSIA

Bataatti ei ole kuulunut lempijuureksiini makeutensa vuoksi, mutta päätin antaa sille mahdollisuuden. Kokkasin kasviskeiton, johon käytin otsikkokuvan aineksia. Ostin juureskuutiot valmiina, sillä se säästi aikaa ja vaivaa.

AINEKSET KYPSYMÄSSÄ

Käytin nesteenä kookosmaitoa ja maustoin thaityyliin limetinlehdillä, chillä, tuoreella inkiväärillä, valkosipulilla ja soijakastikkeella.

VALMIS KEITTO LÄMMITTI MUKAVASTI

En soseuttanut keittoa, sillä halusin hampaille pureskeltavaa. Lopputulos oli maukas vielä seuraavana päivänäkin.

UUNIJUUREKSIA, PUNAJUURET OLIVAT ESIKYPSENNETTYJÄ

Koska hyvinvointivalmentajat suosittelevat höyryttämään kasvikset tai valmistamaan uuniruokaa, kokkasin seuraavaksi uunijuureksia.

VUOKA VALMIINA UUNIIN MARINADILISÄYKSEN JÄLKEEN

Pilkoin ainakset ja valmistin marinadin, johon tuli oliiviöljyä, valkosipulia, inkivääriä ja soijaa. Paistoin 175 asteessa tunnin.

BATAATTI SOPI MAINIOSTI PUNAJUUREN KAVERIKSI

Sekoitin välillä ja lisäsin parsakaalit vasta loppuvaiheessa. Tätätin herkkua riittää pariksi päiväksi.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.