
VANAJANLINNA CATERING KOKIT VALMISTIVAT HERKKUANNOKSIA
Hämeenlinnan Elomessuilla oli suorastaan ruuhkaa. Kaunis kesäsunnuntai 10.8. houkutteli kaupunkilaisia katsastamaan, mitä kaikkea on tarjolla. Me satuimme olemaan sopivasti kaupungissa. Olemme tosi laiskoja lähtemään mökiltä mihinkään, vaikka kesän mittaan on ollut tarjolla kaikenlaisia tapahtumia. Vaelsimme tungoksessa lähinnä hämmästyneinä, miten monen näköistä telttaa ja kojua siltä löytyikään.

CAJUNLOHTA JA KASVIKSIA
Olimme liikkeellä sopivasti lounasaikaan. Tarjolla oli makkaraperunoita, paistettuja muikkuja, kiinalaisia herkkuja sekä muurikkalettuja. Kun silmiimme sattui Vanajanlinna Catering, se oli menoa. Listalla ei ollut kasvisannoksia, mutta kokki loihti minulle sellaisen sopuhintaan viisi euroa.

JUSSI ELOMESSUILLA
Jussi tilasi cajunlohta rapukakkusten ja rapunyyttien kera 15 euroa. Annokset olivat pieniä ja kauniita ja maukkaita. Elämys oli markkinatunnelman keskellä ylellinen.