kurpitsaa kahdella tavalla

SUURI KURPITSA KASVOI ESPOOSSA

Poikani Miikan kasvimaalla kasvoi Suuria Kurpitsoja.  Sain yhden kotiin viemiseksi.  Mietin, mitä siitä syntyy.

 

SYKSYN KURPITSASATOA

Ensimmäinen ajatus oli kokata pellillinen uunijuureksia.  Toinen ajatus oli valmistaa talvipäiviin sopivaa kuumaa kurpitsakeittoa vaikkapa linssien kera.  Tein molemmat.

 

JUUREKSET OVAT MENOSSA UUNIIN

Pilkoin uunijuureksia varten kurpitsan lisäksi punasipulia, purjoa ja pari isoa porkkanaa.  Pilkoin myös muutaman punajuuren, jotka sekoitin muiden joukkoon vasta vuokaan laittaessani.

Sekoitin oliiviöljystä ja yrttisuolasta sekä murskatusta valkosipulista juureksille marinadin.  Annoin maustua pari tuntia.  Ladoin sen jälkeen ainekset uunivuokaan ja valutin pinnalle juoksevaa hunajaa sekä ripauksen juustoraastetta.

 

KURPITSAVUOKA MAISTUI KYLMÄNÄ PAKKASPÄIVÄNÄ

Paistoin 180 asteisessa uunissa tunnin verran.

 

KURPITSAKEITTO OLI MIETOA JA MAUKASTA

Linssi-kurpitsakeittoon tuli näiden aineiden lisäksi muutama kuutioitu peruna, pari tuoretta tomaattia, puoli purkkia paseerattuja tomaatteja sekä pala purjoa.  Keittelin kypsäksi miedolla lämmöllä ja soseutin sauvasekoittimella.  Tarkistin maun ja lisäsin vähän soijakastiketta ja ketsuppia.  Tarjosin raejuuston kera.  Voin suositella.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.