Olemme viettäneet kulttuuriviikonloppua, kun saimme ystäväni ja työtoverini Liisan vierailulle Hämeenlinnaan. Listalla oli kaksi teatteriesitystä, shoppailua, vierailu taidemuseon iki-ihanassa Rudolf Koivu -näyttelyssä sekä tietysti hyvää ruokaa. Tilasin Jussi-kokilta hänen bravuuriannoksensa jogurttikalaa.
Näin se valmistui. Jussi paistoi lohifileet pannulla nahkapuoli alaspäin. Hän otti kalat pois ja poisti nahan. Seuraavaksi hän lisäsi pannulle murskattua valkosipulia ja laittoi fileet takaisin paistumaan molemmilta puolilta. Mausteeksi valkopippuria, tilkka sesamöljyä ja soijaa. Kun kalat olivat kypsät, hän lisäsi niiden päälle 4 dl jogurtia, johon oli puristettu puolen sitruunan mehu. Kuumennuksen ja suolan lisäämisen jälkeen herkku oli valmis nautittavaksi hyvässä seurassa.

PUOLUKKARAHKAA
Jälkiruuaksi kokkasimme yhteistuumin pienessä keittiössämme puolukkarahkaa. Siihen tarvittiin pari desiä vaahdotettua kuohukermaa, toinen mokoma rahkaa, tuoretta puolukkahilloa sekä ruisjauhoja maun mukaan. Sekä Liisa että Jussi olivat syöneet herkkua lapsuudessaan. Minulle se oli uusi kokemus.